Central Technologies CTRL5480F-5-181K Bulk sales (1 piece or more)
4.8 892 ratings
CTRL5480F-5-181K main image
Model Number
CTRL5480F-5-181K
Datasheet
CTRL5480F-5-181K PDF
Description
1500UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-5
Inductance
180 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
3.3 A
Current - Saturation (Isat)
1.45A
DC Resistance (DCR)
96mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.626" Dia (15.90mm)
Height - Seated (Max)
0.701" (17.80mm)