Central Technologies CTRL5480F-5-154K Bulk sales (1 piece or more)
4.7 848 ratings
CTRL5480F-5-154K main image
Model Number
CTRL5480F-5-154K
Datasheet
CTRL5480F-5-154K PDF
Description
15UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-5
Inductance
150 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
95 mA
Current - Saturation (Isat)
50mA
DC Resistance (DCR)
84Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.626" Dia (15.90mm)
Height - Seated (Max)
0.701" (17.80mm)