Central Technologies CTRL5480F-5-150K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 709 ratings
CTRL5480F-5-150K main image
Model Number
CTRL5480F-5-150K
Datasheet
CTRL5480F-5-150K PDF
Description
12UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-5
Inductance
15 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
4 A
Current - Saturation (Isat)
5A
DC Resistance (DCR)
17mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.626" Dia (15.90mm)
Height - Seated (Max)
0.701" (17.80mm)