Central Technologies CTRL5480F-5-103K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 628 ratings
CTRL5480F-5-103K main image
Model Number
CTRL5480F-5-103K
Datasheet
CTRL5480F-5-103K PDF
Description
8.2UH RADIAL FIXED INDUCTOR
In Stock : 7
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
CTRL5480F-5
Inductance
10 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
385 mA
Current - Saturation (Isat)
195mA
DC Resistance (DCR)
5.15Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.626" Dia (15.90mm)
Height - Seated (Max)
0.701" (17.80mm)