Central Technologies CTRL5480F-4-682K Bulk sales (1 piece or more)
4.8 610 ratings
CTRL5480F-4-682K main image
Model Number
CTRL5480F-4-682K
Datasheet
CTRL5480F-4-682K PDF
Description
6800UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-4
Inductance
6.8 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
190 mA
Current - Saturation (Isat)
340mA
DC Resistance (DCR)
8.4Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.449" Dia (11.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)