Central Technologies CTRL5480F-4-680K Bulk sales (1 piece or more)
4.6 879 ratings
CTRL5480F-4-680K main image
Model Number
CTRL5480F-4-680K
Datasheet
CTRL5480F-4-680K PDF
Description
68UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-4
Inductance
68 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
2.6 A
Current - Saturation (Isat)
3.5A
DC Resistance (DCR)
78mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.449" Dia (11.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)