Central Technologies CTRL5480F-4-562K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 874 ratings
CTRL5480F-4-562K main image
Model Number
CTRL5480F-4-562K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTRL5480F-4-562K PDF
Description
5600UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTRL5480F-4
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
5.6 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
250 mA
Current - Saturation (Isat)
370mA
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
6.3Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.449" Dia (11.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)