Central Technologies CTRL5480F-4-561K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 645 ratings
CTRL5480F-4-561K main image
Model Number
CTRL5480F-4-561K
Datasheet
CTRL5480F-4-561K PDF
Description
560UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-4
Inductance
560 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
800 mA
Current - Saturation (Isat)
1.2A
DC Resistance (DCR)
650mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.449" Dia (11.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)