Central Technologies CTRL5480F-4-273K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 693 ratings
CTRL5480F-4-273K main image
Model Number
CTRL5480F-4-273K
Datasheet
CTRL5480F-4-273K PDF
Description
27000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Series
CTRL5480F-4
Inductance
27 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
95 mA
Current - Saturation (Isat)
155mA
DC Resistance (DCR)
35.5Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.449" Dia (11.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)