Central Technologies CTRL5480F-4-152K Bulk sales (1 piece or more)
5.0 841 ratings
CTRL5480F-4-152K main image
Model Number
CTRL5480F-4-152K
Datasheet
CTRL5480F-4-152K PDF
Description
1500UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-4
Inductance
1.5 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
490 mA
Current - Saturation (Isat)
720mA
DC Resistance (DCR)
1.7Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.449" Dia (11.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)