Central Technologies CTRL5480F-4-150K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 637 ratings
CTRL5480F-4-150K main image
Model Number
CTRL5480F-4-150K
Datasheet
CTRL5480F-4-150K PDF
Description
15UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-4
Inductance
15 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
2.6 A
Current - Saturation (Isat)
7.4A
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.449" Dia (11.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)