Central Technologies CTRL5480F-4-102K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 865 ratings
CTRL5480F-4-102K main image
Model Number
CTRL5480F-4-102K
Datasheet
CTRL5480F-4-102K PDF
Description
1000UH RADIAL FIXED INDUCTR
In Stock : 8
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
CTRL5480F-4
Inductance
1 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
490 mA
Current - Saturation (Isat)
880mA
DC Resistance (DCR)
1.2Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.449" Dia (11.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)