Central Technologies CTRL5480F-4-100K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 815 ratings
CTRL5480F-4-100K main image
Model Number
CTRL5480F-4-100K
Datasheet
CTRL5480F-4-100K PDF
Description
10UH RADIAL FIXED INDUCTOR
In Stock : 8
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
CTRL5480F-4
Inductance
10 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
2.6 A
Current - Saturation (Isat)
8.8A
DC Resistance (DCR)
31mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.449" Dia (11.40mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)