Central Technologies CTRL5480F-3-560K Bulk sales (1 piece or more)
4.6 808 ratings
CTRL5480F-3-560K main image
Model Number
CTRL5480F-3-560K
Datasheet
CTRL5480F-3-560K PDF
Description
56UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-3
Inductance
56 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
1 A
Current - Saturation (Isat)
1.6A
DC Resistance (DCR)
138mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)