Central Technologies CTRL5480F-3-472K Bulk sales (1 piece or more)
4.7 808 ratings
CTRL5480F-3-472K main image
Model Number
CTRL5480F-3-472K
Datasheet
CTRL5480F-3-472K PDF
Description
4700UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
CTRL5480F-3
Inductance
4.7 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
95 mA
Current - Saturation (Isat)
185mA
DC Resistance (DCR)
11Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)