Central Technologies CTRL5480F-3-183K Bulk sales (1 piece or more)
4.8 681 ratings
CTRL5480F-3-183K main image
Model Number
CTRL5480F-3-183K
Datasheet
CTRL5480F-3-183K PDF
Description
18000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Series
CTRL5480F-3
Inductance
18 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
60 mA
Current - Saturation (Isat)
96mA
DC Resistance (DCR)
37.2Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)