Central Technologies CTRL5480F-3-181K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 730 ratings
CTRL5480F-3-181K main image
Model Number
CTRL5480F-3-181K
Datasheet
CTRL5480F-3-181K PDF
Description
180UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-3
Inductance
180 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
800 mA
Current - Saturation (Isat)
920mA
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)