Central Technologies CTRL5480F-3-150K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 730 ratings
CTRL5480F-3-150K main image
Model Number
CTRL5480F-3-150K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTRL5480F-3-150K PDF
Description
15UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTRL5480F-3
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
15 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
1.6 A
Current - Saturation (Isat)
3.3A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
43mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)