Central Technologies CTRL5480F-3-102K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 751 ratings
CTRL5480F-3-102K main image
Model Number
CTRL5480F-3-102K
Datasheet
CTRL5480F-3-102K PDF
Description
1000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Series
CTRL5480F-3
Inductance
1 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
246 mA
Current - Saturation (Isat)
390mA
DC Resistance (DCR)
2.16Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)