Central Technologies CTRL5480F-3-100K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 743 ratings
CTRL5480F-3-100K main image
Model Number
CTRL5480F-3-100K
Datasheet
CTRL5480F-3-100K PDF
Description
10UH RADIAL FIXED INDUCTOR
In Stock : 1
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
CTRL5480F-3
Inductance
10 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
1.6 A
Current - Saturation (Isat)
4.2A
DC Resistance (DCR)
34mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)