Central Technologies CTRL5480F-2-682K Bulk sales (1 piece or more)
5.0 638 ratings
CTRL5480F-2-682K main image
Model Number
CTRL5480F-2-682K
Datasheet
CTRL5480F-2-682K PDF
Description
6800UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-2
Inductance
6.8 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
60 mA
Current - Saturation (Isat)
64mA
DC Resistance (DCR)
17Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.272" Dia (6.90mm)
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)