Central Technologies CTRL5480F-2-391K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 679 ratings
CTRL5480F-2-391K main image
Model Number
CTRL5480F-2-391K
Datasheet
CTRL5480F-2-391K PDF
Description
390UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-2
Inductance
390 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
250 mA
Current - Saturation (Isat)
280mA
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.272" Dia (6.90mm)
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)