Central Technologies CTRL5480F-2-273K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 783 ratings
CTRL5480F-2-273K main image
Model Number
CTRL5480F-2-273K
Datasheet
CTRL5480F-2-273K PDF
Description
27000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Series
CTRL5480F-2
Inductance
27 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
30 mA
Current - Saturation (Isat)
33mA
DC Resistance (DCR)
66Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.272" Dia (6.90mm)
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)