Central Technologies CTRL5480F-2-223K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 661 ratings
CTRL5480F-2-223K main image
Model Number
CTRL5480F-2-223K
Datasheet
CTRL5480F-2-223K PDF
Description
22000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Series
CTRL5480F-2
Inductance
22 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
30 mA
Current - Saturation (Isat)
35mA
DC Resistance (DCR)
60Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.272" Dia (6.90mm)
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)