Central Technologies CTRL5480F-2-222K Bulk sales (1 piece or more)
5.0 850 ratings
CTRL5480F-2-222K main image
Model Number
CTRL5480F-2-222K
Datasheet
CTRL5480F-2-222K PDF
Description
2200UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
CTRL5480F-2
Inductance
2.2 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
95 mA
Current - Saturation (Isat)
115mA
DC Resistance (DCR)
6.2Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.272" Dia (6.90mm)
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)