Central Technologies CTRL5480F-2-220K Bulk sales (1 piece or more)
4.7 893 ratings
CTRL5480F-2-220K main image
Model Number
CTRL5480F-2-220K
Datasheet
CTRL5480F-2-220K PDF
Description
22UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRL5480F-2
Inductance
22 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
1 A
Current - Saturation (Isat)
1.2A
DC Resistance (DCR)
71mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.272" Dia (6.90mm)
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)