Central Technologies CTRFB1010F-562K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 684 ratings
CTRFB1010F-562K main image
Model Number
CTRFB1010F-562K
Datasheet
CTRFB1010F-562K PDF
Description
5600UH RADIAL FIXED INDUCTOR
In Stock : 56
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
CTRFB1010F
Inductance
5.6 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
300 mA
Current - Saturation (Isat)
260mA
DC Resistance (DCR)
10Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
800kHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)