Central Technologies CTRFB1010F-472K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 666 ratings
CTRFB1010F-472K main image
Model Number
CTRFB1010F-472K
Datasheet
CTRFB1010F-472K PDF
Description
4700UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
CTRFB1010F
Inductance
4.7 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
350 mA
Current - Saturation (Isat)
280mA
DC Resistance (DCR)
8.5Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
800kHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)