Central Technologies CTRFB1010F-221K Bulk sales (1 piece or more)
5.0 721 ratings
CTRFB1010F-221K main image
Model Number
CTRFB1010F-221K
Datasheet
CTRFB1010F-221K PDF
Description
220UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
CTRFB1010F
Inductance
220 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
1.7 A
Current - Saturation (Isat)
1.3A
DC Resistance (DCR)
360mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
4.3MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)