Central Technologies CTRFB1010F-121K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 720 ratings
CTRFB1010F-121K main image
Model Number
CTRFB1010F-121K
Datasheet
CTRFB1010F-121K PDF
Description
120UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRFB1010F
Inductance
120 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
2.1 A
Current - Saturation (Isat)
1.75A
DC Resistance (DCR)
210mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
6MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)