Central Technologies CTRFB1010F-102K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 816 ratings
CTRFB1010F-102K main image
Model Number
CTRFB1010F-102K
Datasheet
CTRFB1010F-102K PDF
Description
1000UH RADIAL FIXED INDUCTR
In Stock : 15830
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
CTRFB1010F
Inductance
1 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
670 mA
Current - Saturation (Isat)
600mA
DC Resistance (DCR)
1.45Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
2MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)