Central Technologies CTRFB0810F-820K Bulk sales (1 piece or more)
4.6 747 ratings
CTRFB0810F-820K main image
Model Number
CTRFB0810F-820K
Datasheet
CTRFB0810F-820K PDF
Description
82UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Series
CTRFB0810F
Inductance
82 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
2.1 A
Current - Saturation (Isat)
1.5A
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
6.6MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)