Central Technologies CTRFB0810F-562K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 759 ratings
CTRFB0810F-562K main image
Model Number
CTRFB0810F-562K
Datasheet
CTRFB0810F-562K PDF
Description
5600UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Inductance
5.6 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
250 mA
Current - Saturation (Isat)
180mA
DC Resistance (DCR)
12Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
800kHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)