Central Technologies CTRFB0810F-272K Bulk sales (1 piece or more)
4.6 652 ratings
CTRFB0810F-272K main image
Model Number
CTRFB0810F-272K
Datasheet
CTRFB0810F-272K PDF
Description
2700UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Inductance
2.7 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
360 mA
Current - Saturation (Isat)
260mA
DC Resistance (DCR)
5.6Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
1.2MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)