Central Technologies CTRFB0810F-221K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 677 ratings
CTRFB0810F-221K main image
Model Number
CTRFB0810F-221K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTRFB0810F-221K PDF
Description
220UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTRFB0810F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
220 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
1.4 A
Current - Saturation (Isat)
920mA
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
480mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
4.4MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)