Central Technologies CTRFB0810F-153K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 769 ratings
CTRFB0810F-153K main image
Model Number
CTRFB0810F-153K
Datasheet
CTRFB0810F-153K PDF
Description
15000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
CTRFB0810F
Inductance
15 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
140 mA
Current - Saturation (Isat)
110mA
DC Resistance (DCR)
32Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
500kHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)