Central Technologies CTRFB0810F-102K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 717 ratings
CTRFB0810F-102K main image
Model Number
CTRFB0810F-102K
Datasheet
CTRFB0810F-102K PDF
Description
1000UH RADIAL FIXED INDUCTR
In Stock : 3677
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
CTRFB0810F
Inductance
1 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
500 mA
Current - Saturation (Isat)
430mA
DC Resistance (DCR)
2.2Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
2MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)