Central Technologies CTRFB0810F-100K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 779 ratings
CTRFB0810F-100K main image
Model Number
CTRFB0810F-100K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTRFB0810F-100K PDF
Description
10UH RADIAL FIXED INDUCTOR
In Stock : 10
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTRFB0810F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
10 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
5.3 A
Current - Saturation (Isat)
4.2A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
22MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)