Central Technologies CTR1330F-680K (1 Tape & Reel)
4.9 863 ratings
CTR1330F-680K main image
Model Number
CTR1330F-680K
Datasheet
CTR1330F-680K PDF
Description
SMD MOLDED INDUCTOR
Series
CTR1330F
Type
Molded
Material - Core
Inductance
68 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
92 mA
DC Resistance (DCR)
6.7Ohm Max
Q @ Freq
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant
15MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package
SMD
Size / Dimension
0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.93mm)
Height - Seated (Max)
0.145" (3.68mm)