Central Technologies CTR1330F-5R6K (1 Tape & Reel)
4.9 780 ratings
CTR1330F-5R6K main image
Model Number
CTR1330F-5R6K
Datasheet
CTR1330F-5R6K PDF
Inductance
5.6 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
185 mA
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm Max
Q @ Freq
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant
65MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Size / Dimension
0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.93mm)
Height - Seated (Max)
0.145" (3.68mm)