Central Technologies CTR1330F-561K (1 Tape & Reel)
4.9 894 ratings
CTR1330F-561K main image
Model Number
CTR1330F-561K
Datasheet
CTR1330F-561K PDF
Description
SMD MOLDED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
CTR1330F
Type
Molded
Material - Core
Inductance
560 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
35 mA
DC Resistance (DCR)
46Ohm Max
Q @ Freq
30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant
5MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package
SMD
Size / Dimension
0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.93mm)
Height - Seated (Max)
0.145" (3.68mm)