Central Technologies CTR1330F-181K (1 Tape & Reel)
4.9 786 ratings
CTR1330F-181K main image
Model Number
CTR1330F-181K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTR1330F-181K PDF
Description
SMD MOLDED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTR1330F
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Molded
Material - Core
Inductance
180 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
57 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
17Ohm Max
Q @ Freq
30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant
10MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package
SMD
Size / Dimension
0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.93mm)
Height - Seated (Max)
0.145" (3.68mm)