Central Technologies CTR1330F-120K (1 Tape & Reel)
4.8 694 ratings
CTR1330F-120K main image
Model Number
CTR1330F-120K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTR1330F-120K PDF
Description
SMD MOLDED INDUCTOR
In Stock : 89
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTR1330F
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Molded
Material - Core
Inductance
12 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
155 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
2.7Ohm Max
Q @ Freq
45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant
40MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package
SMD
Size / Dimension
0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.93mm)
Height - Seated (Max)
0.145" (3.68mm)