Central Technologies CTM1F-331K (1 Tape & Reel)
4.9 765 ratings
CTM1F-331K main image
Model Number
CTM1F-331K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTM1F-331K PDF
Description
330UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTM1F
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Molded
Material - Core
Ferrite
Inductance
330 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
45 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
28Ohm Max
Q @ Freq
30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant
7MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)