Central Technologies CTGS104F-391K (1 Tape & Reel)
4.9 866 ratings
CTGS104F-391K main image
Model Number
CTGS104F-391K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTGS104F-391K PDF
Description
390UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
In Stock : 6
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTGS104F
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
390 µH
Tolerance
±10%
Current - Saturation (Isat)
380mA
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
1.24Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)