Central Technologies CTFCF-182K Bulk sales (1 piece or more)
4.6 864 ratings
CTFCF-182K main image
Model Number
CTFCF-182K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTFCF-182K PDF
Description
1800UH POWER INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTFCF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
1.8 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
170 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
16Ohm Max
Q @ Freq
62 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
250 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
1.500" Dia (38.10mm)
Height - Seated (Max)
1.031" (26.20mm)