Central Technologies CTDR1F-331K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 686 ratings
CTDR1F-331K main image
Model Number
CTDR1F-331K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTDR1F-331K PDF
Description
330UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
In Stock : 25
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTDR1F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Drum Core, Wirewound
Material - Core
Inductance
330 µH
Tolerance
±10%
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
336mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Size / Dimension
0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)