Central Technologies CTCMS2F-70N Bulk sales (1 piece or more)
4.7 791 ratings
CTCMS2F-70N main image
Model Number
CTCMS2F-70N
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTCMS2F-70N PDF
Description
CMC 70UH 3.6A 2LN SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTCMS2F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Filter Type
Power Line
Number of Lines
2
Inductance @ Frequency
70 µH @ 100 kHz
Current Rating (Max)
3.6A
DC Resistance (DCR) (Max)
5.35mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC
Voltage Rating - AC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ratings
Approval Agency
Features
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.465" L x 0.465" W (11.80mm x 11.80mm)
Height (Max)
0.205" (5.20mm)