Central Technologies CTCH895F-101K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 623 ratings
CTCH895F-101K main image
Model Number
CTCH895F-101K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTCH895F-101K PDF
Description
100UH RADIAL LEAD FIX INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTCH895F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
100 µH
Tolerance
±10%
Current - Saturation (Isat)
900mA
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)