Central Technologies CTCH664F-331K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 888 ratings
CTCH664F-331K main image
Model Number
CTCH664F-331K
Datasheet
CTCH664F-331K PDF
Description
330UH RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
Series
CTCH664F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
330 µH
Tolerance
±10%
Current - Saturation (Isat)
330mA
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
1.48Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)